Archiwalne nagrania KRYZYSU w końcu na płytach CD

 

Kryzys wraca w pięknym wydaniu.

\"35

 

Legenda Kryzysu jest trudna do zrozumienia. Bardzo młody zespół punkowy, którego trzon stanowili Robert Brylewski (gitarzysta i wokalista, kompozytor) i Maciej Góralski (perkusista i autor tekstów), w iście rewolucyjnym stylu przebił się w ciągu roku do czołówki rocka PRLu. Grupa zagrała kilka tras koncertowych, m.in z Johnem Porterem, Manaamem, Perfectem, Izą Trojanowską, etc. i tuż przed stanem wojennym rozpadła się, zgodnie z zasadą \”too much, too soon\”. Na inspiracje muzyką i tekstami Kryzysu powoływali się przy tworzeniu swoich zespołów Kazik Staszewski (Kult), Muniek Staszczyk (T.Love) czy Grzegorz Ciechowski (Republika).

 

Pozostała po Kryzysie legenda i kilka świetnych przebojów, które stały się materiałem do projektu \”Dolina Lalek – Tribute to Kryzys\”, kiedy to w latach 1999-2003 aż 44 polskie zespoły muzyczne wszelkich stylów nagrały numery Kryzysu w swoich wersjach. Całość ukazała się na dwóch płytach CD. Dziękując zespołom za zaangażowanie w nagranie swoich coverów Kryzys zagrał w 2006 na imprezie promocyjnej drugiej części tego wydawnictwa, co zaowocowało aktywnością koncertową (występy min na Jarocin FestiVal i Off Festival), a w 2010 wydał swoją pierwszą studyjną płytę nagraną profesjonalnie, \”Kryzys Komunizmu\”.

Wydawnictwo „78-81”, które znajdziecie na półkach sklepowych już 8. listopada, składa się z dwóch płyt. To almanach pierwszego okresu istnienia zespołu zawierający wszystkie kluczowe utwory zespołu zarejestrowane w jakości umożliwiającej ich dystrybucję. Na pierwszym kompakcie umieszczony został materiał wydany we Francji w roku 1981 na płycie winylowej. Znalazło się na niej 10 utworów zarejestrowanych podczas koncertu w Domu Kultury Ursus w Warszawie oraz podczas próby zespołu w klubie Amplitrion. Na drugim krążku znajdziemy nagrania dokonane wiosną 1981 w studenckim radio w Toruniu oraz bardzo ciekawy koncert (przede wszystkim ze względu na rozmowy z publicznością) z festiwalu w Opolu w dniu 23 czerwca 1981. Wydawnictwo zawiera również wiele niepublikowanych dotąd zdjęć z koncertów zespołu, które znajdziecie we wkładce dołączonej do płyty. Historię umieszczoną we wkładce rozbudowuje narracja prowadzona na Facebooku w ramach promocji wydawnictwa, a zatytułowana „Facebook Przeżywa Kryzys”, do śledzenia której wszystkich zapraszamy!

 

Dodatkowo, pod koniec listopada, na rynku pojawi się również winylowa reedycja płyty „francuskiej”. A w grudniu zespół planuje jeszcze jedną niespodziankę wydawniczą…

Promocja płyty odbędzie się 12 listopada w klubie Wypieki Kultury:

https://www.facebook.com/events/700537426707758/?fref=ts

 

 

Leave a Comment

Shopping Cart