BAiKA, Chupacabras i Gutek – newsy

BAiKA
Miło nam donieść, że 9 lutego 2018 roku z naszą pomocą ukazuje się debiutancki album zespołu BAiKA \”Byty zależne\”.
 \"\"„Byty zależne\” to zbiór czternastu autorskich kompozycji w których pobrzmiewają echa różnych stylistyk – od rocka po elektronikę. Wszystkie teksty napisane są po polsku i opisują relacje zachodzące pomiędzy bliskimi sobie ludźmi, co sprawia, że każdy może w nich odnaleźć trochę własnych uczuć i doświadczeń.
BAiKA – nazwa zespołu, a raczej duetu, jest skrótem od Banach i Kafi. Piotra Banacha nie trzeba przedstawiać szerzej, to utytułowana i doceniana osobowość polskiego rocka.  Założyciel i lider zespołów m.in. Hey i Indios Bravos, oraz producent i współkompozytor pierwszej solowej płyty Katarzyny Nosowskiej – \”Puk, puk”..
Kafi – Katarzyna Sondej to grająca na instrumentach klawiszowych i perkusyjnych wokalistka. Publiczność zna ją już z koncertów BAiKi, ale też z występów u boku Kasi Nosowskiej podczas jubileuszowej trasy zespołu Hey Fayrant Tour 2017. Utwory BAiKi wykonywane jej mocnym i niepokornym wokalem, stają się bardzo przekonującymi historiami o życiu, w których słuchacz odnajduje siebie i swoje przeżycia.
\"\"
Banach: 
To moja dwudziesta nagrana płyta. Myślę, że słychać na niej wszystko to, co robiłem wcześniej. Rock, reggae, elektronika, nawet trochę punka. To swoiste podsumowanie 30 lat mojej muzycznej działalności, bo tyle mniej więcej minęło od czasu, gdy po raz pierwszy zawitałem do studia nagraniowego. Jeśli to jubileusz, to nie mogłem sobie wymarzyć lepszego. Jest dobrze. 
Kafi:
Czekaliśmy na siebie. Zupełnie,  jak te krzesła na okładce, z których jedno ma siedzisko, ale nie ma oparcia, a drugie ma oparcie, lecz brak mu siedziska, za to połączone w jeden mebel stają się w pełni funkcjonalne i służą ludziom, tak Piotrek i ja potrzebowaliśmy siebie nawzajem. Ja użyczyłam mu swojego głosu, on stworzył dla mnie wszystkie piosenki i napisał teksty. Tak powstały \”Byty zależne\”, które wspólnie składamy w Państwa ręce.

Najbliższe koncerty BAiKi:
08.02.18 Toruń, Lizard KIng
09.02.18   Bydgoszcz, MCK
BAiKA będzie też gościć w kilku miastach na spotkaniach autorskich, połączonych z małym muzykowaniem, w filiach Empiku:
08.02 godzina 17:30 TORUŃ
13.02 godzina 18:00 GDAŃSK
16.02 godzina 17:00 POZNAŃ
17.02 godzina 16:00 WROCŁAW
Więcej szczegółów i linki na wydarzenia:

Interesujący klip i drugi singiel z wydanej w tym roku płyty zespołu CHUPACABRAS zatytułowanej „D.O.M.”.

„Klasztor” to jedna z wielu mrocznych opowieści z dziejów Krakowa, które składają się na ten koncept album. Historia zamurowanej na 20 lat i przetrzymywanej w nieludzkich warunkach mniszce poruszyła opinię publiczną całej Europy w drugiej połowie XIX wieku a w samym Krakowie wywołała zamieszki.\"\"

W 2017 roku ta historia zainteresowała Mariusza Czubaja – dwukrotnego laureata Nagrody Wielkiego Kalibru (2008 i 2017) za najlepszą powieść kryminalną i sensacyjną. Mariusz wraz z Zuzanną Zaczek stworzyli scenariusz animowanego filmu do utworu „Klasztor”. Autorem niebanalnych obrazów ilustrujących muzykę jest utalentowany tarnowski artysta Mateusz Kijak (absolwent ASP w Krakowie).

CHUPACABRAS to jedno z najbardziej zjawiskowych przedsięwzięć artystycznych na firmamencie krakowskiej sceny muzycznej. Ich oryginalny styl łączący elementy rockowego pazura, psychodelicznej jazdy oraz ładunku napięcia i grozy, którym emanują treści, zaskarbił sobie uznanie wśród wymagającej publiczności i krytyki. W czasie blisko 15 letniej działalności zespół zagrał dziesiątki koncertów, w tym na wielkich festiwalach i wydał trzy płyty długogrające: CHUPACABRAS 2006, Iluminacja 2010, DOM 2017. Ostatnia z nich została uznana przez Teraz Rock jako jedno z najważniejszych wydarzeń 2017 roku

Bardzo pozytywne recenzje zbierają nie tylko utwory na płycie, ale również strona edycyjna nośnika CD.

Chupacabras na FB: https://www.facebook.com/CHUPACABRAS-112794322090820/

GUTEK

\"\"

Tymczasem Gutek, który pracuje nad swoją debiutancką płytą autorską wyrusza w trasę koncertową. Po raz pierwszy na żywo jego nowych piosenek będziemy mogli posłuchać podczas trasy Punky Reggae Live (pełna lista koncertów: https://www.facebook.com/PUNKYREGGAElive/) a poniżej można zobaczyć fragmenty jego grudniowego występu dla przyjaciół o charakterze live session, który odbył się w Komisie Muzycznym w Katowicach.

Gutek na FB: https://www.facebook.com/piotr.gutek.gutkowski/

Leave a Comment

Shopping Cart