Tradycyjnie na początku roku publikujemy ranking naszej sprzedaży detalicznej. Przypominam, że obejmuje on sprzedaż w naszych obu sklepach internetowych (www.wmoichoczach.com.pl i manufaktura-legenda.pl), sprzedaż w naszym sklepie na portalu Allegro, sprzedaż na rozmaitych koncertach i festiwalach i oczywiście każdą inną sprzedaż detaliczną czyli wszystko to co jest nabijane na paragon, a na co nie jest wystawiana faktura.

W liczbach wymiernych zauważalny jest spadek ogólny obrotów o ok 20% w stosunku do roku poprzedniego. Ta wysokość często bezpośrednio zależy od naszej własnej aktywności wydawniczej, ale rok 2012 był o tyle specyficzny, że struktura sprzedaży na Allegro w dużej części była efektem ukazania się książki Rafała Księżyka i Roberta Brylewskiego „Kryzys w Babilonie”. Znacznie wzrosła sprzedaż płyt Falarka czy Maxa i Kelnera, nawet Deadlock  zanotował wzrost o kilka sztuk w stosunku do roku poprzedniego.

Oto TOP 10 sprzedaży:

1. Sławomir Gołaszewski „Reggae Rastafari” (książka)  – 243 sztuki. Już podczas premiery na Ostróda Reggae Festival poszło 50 sztuk.

2. Siekiera „Ballady Na Koniec Świata” (płyta CD) – 152 sztuki. Płyta wydana pod koniec 20111 roku siłą rozpędu i ukazujących się recenzji wciąż sprzedawała się dobrze. Co ciekawe: po pół roku od setek pogardliwych postów dotyczących muzyki z tej płyty na forach internetowych nagle zaczęły pojawiać się nowe wpisy, często tych samych osób, którzy po kolejnym przesłuchaniu zaczęli doceniać muzykę na niej. Bo to jest album, a nie zbiór piosenek…

3. Rafał Księżyk i Robert Brylewski „Kryzys w Babilonie” (książka) – 57 sztuk. Szybki kontakt z wydawnictwem, wspólne zamówienia z Zimą, błyskawiczne wystawienie na Allegro i we własnych sklepach, mailing do klientów i udało się kilka książek sprzedać.

4. Fireinthehole „Digital Rebels” (płyta CD) – 56 sztuk. Wciąż nie mogę pogodzić się z tym, że nie udało mi się zainteresować tą płytą dziennikarzy muzycznych. Świetny materiał, ale jakoś po grudzie idzie ta promocja…

5. Mirosław Makowski i Michał Szymański „Obok, albo ile procent Babilonu” (książka) – 50 sztuk. Tutaj sytuacja odwrotna i paradoksalna. Świetne recenzje i promocja książki poszły w próżnię ze względu na problem dystrybucyjny. Okazało się, że książka jest już lekturą uzupełniającą MISH na Uniwersytecie Warszawskim. A dzięki systematycznej sprzedaży przez internet okazuje się, że kończy się powoli nakład!

6. Falarek Band „Falarek” (płyta CD) – 45 sztuk. Tutaj dwukrotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Bezpośredni efekt wydania książki „Kryzys w Babilonie”, zamówienia zaczęły spływać szybko po premierze.Tak jak przy Maxie i Kelnerze, który znalazł się na 11 miejscu rankingu detalicznego w zakończonym właśnie roku.

7. Siekiera „Na Wszystkich Frontach Świata” (płyta CD) – 40 sztuk. Cztery lata po premierze, a wciąż systematycznie kapie. Oczywiście pomogła premiera „Ballad Na Koniec Świata”

8.  T. Duby „Friends” (płyta CD) – 39 sztuk. Tutaj niespodzianka. Płyta wyprzedawana po 9,99 pln trafia do TOP 10.

9. Izrael „Biada, Biada, Biada” (płyta CD) – 35 sztuk. Ta płyta to zawsze najlepsza sprzedający się album Izraela.

10. Izrael „Duchowa Rewolucja” (kaseta MC) – 33 sztuki. Tutaj tez zaskoczenie. Nagle na koncertach (ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy) rozpoczęło się dziwne zainteresowanie kasetami za 5 pln.